VRSTE SREDNJIH ŠOL

Po končani osnovni šoli lahko izbiraš med različnimi vrstami srednjih šol:

NIŽJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE (NPI)

Trajanje: 2 leti

Zaključek: zaključni izpit

Vpisni pogoji: v NPI se lahko vpišeš po izpolnjeni osnovnošolski obveznosti in uspešno končanem najmanj sedmem razredu devetletne osnovne šole. Vpišeš se lahko tudi z zaključenim osnovnošolskim izobraževanjem, po prilagojenemu izobraževalnemu programu z nižjim izobrazbenim standardom.

Kam naprej? Po končanemu NPI se lahko vpišeš naprej v SPI in SSI.

Poklici: obdelovalec les, pomočnik v biotehniki in oskrbi, pomočnik v tehnoloških procesih, pomočnik pri tehnologiji gradnje, preoblikovalec tekstilij.

SREDNJE POKLICNO IZOBRAŽEVANJE (SPI)

Trajanje: 3 leta

Zaključek: zaključni izpit

Vpisni pogoji: uspešno končana osnovna šola ali program NPI.

Kam naprej? Lahko se vpišeš v programe poklicno-tehniškega izobraževanja (PTI), po določenem številu let delovnih izkušenj pa lahko opravljaš tudi mojstrski, delovodski ali poslovodski izpit.

Poklici: administrator, avtoserviser, avtokaroserist, elektrikar, inštalater strojnih inštalacij, oblikovalec kovin-orodjar, pečar-polagalec keramičnih oblog, računalnikar, bolničar-negovalec, cvetličar, slikopleskar-črkoslikar, frizer, gozdar, klepar-krovec, metalurg, mizar, gastronom hotelir, slaščičar, vrtnar, mlekar, mesar, pek, steklar, zidar, gozdar, mehatronik operater, grafični operater, izdelovalec oblačil, gospodar na podeželju, dimnikar, rudar, izdelovalec kovinskih konstrukcij, izvajalec suhomontažne gradnje, kamnosek, mehanik kmetijskih in delovnih strojev, polagalec talnih oblog, tapetnik, tesar, trgovec, upravljalec težke gradbene mehanizacije, voznik, zlatar, živilec.

SREDNJE STROKOVNO IZOBRAŽEVANJE (SSI)

Trajanje: 4 leta

Zaključek: poklicna matura

Vpisni pogoji: v program SSI se lahko vpišeš z uspešno končano osnovno šolo ali programom NPI.

Kam naprej? S poklicno maturo lahko izobraževanje nadaljuješ na študijskih programih višjega in visokega strokovnega izobraževanja, z dodatnim izpitom iz izbranega predmeta splošne mature, pa se lahko vpišeš tudi v določene univerzitetne študijske programe.

Poklici: aranžerski tehnik, ekonomski tehnik, elektrotehnik, farmacevtski tehnik, fotografski tehnik, gastronomsko-turistični tehnik, geodetski tehnik, geotehnik, gozdarski tehnik, gradbeni tehnik, grafični tehnik, hortikulturni tehnik, kemijski tehnik, kmetijsko-podjetniški tehnik, kozmetični tehnik, ladijski strojni tehnik, lesarski tehnik, logistični tehnik, medijski tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik, plovbni tehnik, vzgojitelj predšolskih otrok, strojni tehnik, tehnik elektronskih komunikacij, tehnik laboratorijske biomedicine, tehnik mehatronike, tehnik oblikovanja, tehnik optik, tehnik računalništva, tehnik steklarstva, tehnik varovanja, ustvarjalec modnih oblačil, veterinarski tehnik, srednja medicinska sestra/ srednji zdravstvenik, zobotehnik, živilsko-prehranski tehnik.

POKLICNO-TEHNIŠKO IZOBRAŽEVANJE (PTI)

Trajanje: 2 leti

Zaključek: poklicna matura

Vpisni pogoji: v program PTI se lahko vpišeš z zaključenim programom srednjega poklicnega izobraževanja (SPI).

Kam naprej? Z opravljeno poklicno maturo se lahko vpišeš na višješolske in visokošolske programe, z dodatnim izpitom iz izbranega predmeta splošne mature, pa se lahko vpišeš tudi v določene univerzitetne študijske programe.

Poklici: avtoservisni tehnik, ekonomski tehnik, elektrotehnik, gastronomski tehnik, geotehnik, gradbeni tehnik, grafični tehnik, hortikulturni tehnik, kmetijsko-podjetniški tehnik, lesarski tehnik, logistični tehnik, strojni tehnik, tehnik mehatronike, tehnik računalništva, tehnik steklarstva, tehnik varovanja, ustvarjalec modnih oblačil, srednja medicinska sestra/srednji zdravstvenik, živilsko-prehranski tehnik.

GIMNAZIJA

Trajanje: 4 leta

Zaključek: splošna matura

Vpisni pogoji: vpišeš se lahko z uspešno končano osnovno šolo, če je predpisano s programom, pa moraš izpolnjevati še posebne pogoje (psihofizična sposobnost, posebna nadarjenost, športni dosežki).

Kam naprej? Opravljena splošna matura omogoča vpis na vse obstoječe univerzitetne študijske programe in študijske programe višjega ter visokega strokovnega izobraževanja.

Vrste gimnazij: splošna (splošna, klasična gimnazija, gimnazija s športnim oddelkom, gimnazija z evropskim oddelkom, gimnazijski izobraževalni programi zasebnih katoliških šol ter program mednarodne mature, Waldorfska gimnazija) in strokovna (tehniška, ekonomska in umetniška).

VEČ IN PODROBNEJŠE INFORMACIJE O SREDNJEŠOLSKIH PROGRAMIH NAJDEŠ NA:     http://eportal.mss.edus.si/msswww/programi2014/programi/index.htm

PORTAL SLOVENSKE SREDNJE ŠOLE, namenjen predstavitvi in promociji vseh slovenskih srednjih šol. https://slovenskesrednjesole.si/